KENDİRLİ GAZİ KÜLTÜR MERKEZİ

KENDİRLİ GAZİ KÜLTÜR MERKEZİ HakkındaKendirli kilisesi Şahinbey ilçe merkezinde, Atatürk bulvarı üzerinde bulunan kilisenin en erken 1860 tarihinde yapıldığı ve zaman içerisinde yıpranan kilise binasının yıkılarak yeniden inşa edildiği bilinmektedir. 1896 yılı sonrasında Katolik Kilisesi ermeni katolikleri ve  Fransız İmparatoru III.Napolyon’un desteğiyle, kilisenin yapılması için karar alınmıştır. 1898 yılında yapımına başlanmış, 1900 yılında Katolik Kendirli Kilisesi büyük bir törenle açılmıştır.

Katolik Kendirli Kilisesi, geniş bir avlu içerisinde yer almaktadır. Bina dikdörtgen planlı olup, siyah kesme taştan temel üzerinde, beyaz kesme taş konularak yapılmıştır. Kilisenin tabanı kırmızı ve beyaz renkli mermerle döşenmiştir. Binanın cephe düzenlemesinde anıtsal kapılar, dairesel tepe pencereleri dikkat çekmektedir. Üç basamakla çıkılarak ulaşılan giriş kapısı ahşap, üzeri üçgen alınlıklı, yanları ise sütun payelidir.

Ermenilerin şehri terk etmelerinin ardından Cumhuriyet döneminde Kendirli Kilisesi dönem dönem Öğretmen Okulu, Milli Eğitim Müdürlüğü, Anadolu Turizm ve Otelcilik Lisesi ve Öğretmen Evi Lokali binaları olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlı`ğı  Müzeler ve Kütüphane Şube Müdürlüğü’ne bağlı  Kendirli Gazi Kültür Merkezi olarak değerlendirilmektedir.

Kendirli Gazi Kültür Merkezi’nde sizler için özel olarak hazırlanan, Gaziantep Savunmasını anlatan hologram tekniğiyle hazırlanmış olan gösteri ve onun hemen ardından  Gazi Mustafa Kemal’in 26 Ocak 1933 tarihinde Gaziantep’ geldiğinde yapmış olduğu konuşmayı canlandıran animatronik bir robot sizleri beklemektedir. İyi seyirler


Daha Fazla Resim için Foto Galeri